Jdi na obsah Jdi na menu
 


MADAGASKAR

22. 7. 2009

Za jedním velkým oceánem a hradbou z mrakodrapů žila byla jedna zoologická zahrada a v té byste našli čtyři milá zvířátka. Chcete vidět jak to vypadá, když si Dreamworks hraje na Disneyho a chce při tom vypadat jako machři z Pixaru? Kupte si letenku na Madagaskar.

Alex, Marty, Melman a Gloria jsou nerozlučné kvarteto, pobíhající po největší newyorské zoologické zahradě. Užívají si nadstandardní péče, vzájemného přátelství a právě slaví Martyho narozeniny. Marty by hrozně rád zkusil jak chutná divočina. Takový sprint po louce, tomu se nic nevyrovná, ačkoliv v zahradě má celkem dost svobody, dřív nebo později vždycky musí brzdit, aby se nerozmáznul o mříže. Všichni ostatní si na život v zajetí zvykli, ostatně v divočině nedostanete každý večer správně propečený steak, podávaný na stříbře, tohle zebří srdce však pohání touha po svobodě, která je silnější než léta budované vztahy. Když se Marty dozví o diverzantském plánu tučňáků (kradou lžíce návštěvníkům, aby se prohrabali pod akváriem, unesli ledoborec a odjeli hezky "do tepla" na Antarktidu, není co řešit. Prostě to musí zkusit.

Správně jste postřehli, že v předchozím odstavci operuji s názvy zvířat. Madagaskar je totiž animák a lidí v něm vystupuje proklatě málo, vlastně... vyjma svázaného kapitána ledoborce neuvidíte po prvních dvaceti minutách vůbec nikoho z naší říše. Ale nebojte se, zvířata si vystačí docela dobře sama. Mají zatracenou vyřídilku a všechny lidské neurózy, které jen zvládnete vyjmenovat. Nejvíc jich tedy pochytala žirafa Melman, to je chodící hypochondr. Marty je zase neuvěřitelně ukecaný, Alex tak trochu ješitný, ale za každých okolností kámoš a výčet končí sexy hrošicí jménem Gloria.

Jejich zážitky za branami Zoo rychle naberou na intenzitě. Nikdo z nich nechce o Martyho přijít a tak se společně vydávají na cestu newyorským metrem, protože tučňáci říkali, že to je jediná cesta do přístavu. A tučňáci mají přece vždycky pravdu. Útěk však pro obě skupinky končí na nádraží, kde jsou zatčeni policií, což tučňáky štve, protože bez žirafy za zadkem by byli o dost nenápadnější. Monochromatičtí maséři si však umí poradit za každé situace a zpacifikují celou posádku lodi, aby mohli vyrazit do země věčného sněhu a ledu. Při manévrování se jim mimoděk podaří vyhodit do moře bedny s naší fantastickou čtyřkou, která tak přistane na tropickém ostrově. Martymu se plní životní sen, ostatní jsou zralí na psychiatra. Kde v divočině seženete hamburger, nebo značkovou usušenou píci? Otázky, na které mlčenlivá pralesní kulisa nezná odpověď.

Mám rád ujeté animáky typu Není král jako král nebo Slepičí úlet. Vážně jsem se dobře bavil u celovečerního Southparku. Od Madagaskaru jsem po prvním očíhnutí obsazení očekával podobně šílené experimentování s publikem a tak nějak jsem si říkal, že s Benem Stillerem, Davidem Schwimmerem a Ali G v důležitých rolích zkrátka chtějí producenti vyrobit něco víc, než jen další "pěkný animák", který naplní pokladničky. Asi už stárnu a senilním, ale vážně jsem jim na to skočil i v ukázkách. Dost možná za to mohou tučňáci, kteří jsou opravdu moc fajn a kdykoliv se objeví na plátně, všechno se jaksi rozjasní. Jejich vtipy nemají chybu a navíc jsou neuvěřitelně roztomilí. Totéž se však nedá tvrdit o hlavních hrdinech, u nichž tvůrci evidentně spoléhali na slovní křeče Chrise Rocka a Bena Stillera.

Jenže jakkoliv je vizuální stránka vypiplaná a zvířátka se kroutí v divokých úhlech, Stiller bez svého charakteristického zevnějšku ztrácí svůj šarm. Jeho lví svěřenec nedokáže vystřihnout stejně dokonalé grimasy jako jeho dabér a i když se tvůrci snaží u lva, zebry, žirafy i hrošice tenhle handicap dohnat popkulturními odkazy (nečekejte smršť jako u Shreka, spíš jemné popichování, kdykoliv je k tomu vhodná příležitost - tvůrci to dají "sežrat" Planetě opic, Americké kráse a několika dalším šťastlivcům), ale jediný, kdo z toho vychází se ctí je šéf lemurů (Ali G) a zmiňovaní tučňáci. Ti jsou tu totiž jen jako křoví a mohou se chovat naprosto zběsile. To vytváří dost skřípavý kontrast k hlavní dějové linii, ve které se čtveřice přátel dozví cennou lekci o tom, že nemáš hasit, co tě nepálí a že žrát svoje kamarády vůbec není hezké. Nebo něco v tom smyslu.

Dreamworks nám prostě předhazují naivní poselství pro absolventy jeslí a zároveň se snaží polechtat naše bránice dospěláckými fórky. Na dvou židlích se bohužel sedět nedá a i když je Madagaskar technicky i duševně o trochu dál, než Příběh žraloka (i proto, že tady na vás útočí celá eskadra komiků, takže je jasné, že se občas nějaký ten fór urodí), oba doplácejí na to, že příznivci animáků za posledních pár let "vyrostli" a žádají trochu víc než pěkné obrázky, pár hlášek a něco mouder z nedělní školy. Třeba něco, co funguje jako film a ne jen bezhlavý sled vtipných scének, ke kterému někdo na poslední chvíli přimontoval morální podtext. Film po vás neustále chce, abyste se odvázali spolu s hlavními hrdiny, nabídne úžasnou hudební koláž s It´s a Wonderful Life v pozadí, aby se hned na to shodil hláškou typu "Ale nezapomeňte, že máte vždycky přecházet na zelenou".

Kdokoliv může oponovat, že o tomhle jsou všechny animáky od Dreamworks a proto všichni uctívají Pixar, který se neomezil na vykrádání sebe sama a snaží se v každém dalším filmu zdolat nový vrchol (Auta ovšem zatím vypadají jako pořádný krok zpátky), jenže Shrek (minimálně ten první) byl skvěle napsaný a mimořádně nahuštěný. U Příběhu žraloka a Madagaskaru se spoléhá na to, že se necháme ozářit kvalitami dabérů a ten zbytek přijde tak nějak sám od sebe. To nevychází už z toho důvodu, že v českých kinech je film nadabovaný, takže můžete na Stillerův nebo Rockův nezaměnitelný projev zapomenout. Ne že by dabing stál za starou bačkoru, ale oproti originálu hodně ztrácí a při převádění některých vtipů z češtiny do angličtiny funguje jako cedník. Což je rozhodně škoda, protože pokud neholdujete mírně dětinskému humoru, je tu riziko, že i ty tři hvězdičky se vám před očima roztečou na dvě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

terka

(tereza, 17. 6. 2012 15:27)

kul dobre bu bub bu bu bu bu bu velmi dobre nechteli se mi psat hacki taky vas no nevbavi-----odepiste na e mail terka.juvi@seznam.cz vsechno piste malíma pismenama